Chodící kalkulačka

Katka se o matematiku zajímala od mala, a tak ji začali přezdívat  „chodící kalkulačka“. Už jako malá uměla číst pozpátku, což ji nevěřili nejdřív ani doma. Říkala, že jednou bude běhat a učit matematiku. Dětské sny se plní, a tak Vás asi nepřekvapí, že obojí dnes Katka velice úspěšně dělá. Běhá ultramaratony a učí matematiku tak, aby ji děti pochopili a věděli „proč“. 

Učí studenty přemýšlet

Řadu let se Katka věnuje dětem, které učí přemýšlet, odpovídat na otázky začínající souslovím: „a proč“ a vytvořit v dětech základy, na kterých budou moci stavět po celý život. Vždyť matematika je součástí našich životů. A jak Katka říká: “důležité je pochopit, nikoli učit se nazpaměť”.

Důležité je pochopit, nikoli učit se nazpaměť.

Tvořila testy pro SCIO

Katka získala doktorát z ekonomie. K tomu ještě studuje matematicko fyzikální fakultu – „matfyz“ na Karlově univerzitě. Deset let učí matematiku soukromě, tvořila testy na přijímací zkoušky do Lidových novin, testy pro SCIO a další organizace. Na zkrácený úvazek učí matematiku na základní škole v Křivoklátě.

UltraKatka

Katka reprezentuje ČR v ultramaratonu, tedy bězích na 100km a 24 hod. I tady se ukazuje, že je zdatná nejen fyzicky ale i v matematice. Musí si umět hodně dobře spočítat, jak rozvrhnout na tak dlouhý závod své síly! Když se Katky zeptáte, co dělá během dlouhých závodů třeba z Athén do Sparty (246 km), odpoví Vám: “Čtu si v hlavě pozpátku, a pak už mi to nemyslí”. Na zmíněném Spartathlonu obsadila Katka 2.místo. Za 12 hod uběhne více než 130 km! 100 km zaběhne nad 8 hodin a marathon běhá za 2:56 hodiny.

Zkusíme si malou početní úlohu na rozehřátí mozkových závitů? Zkuste spočítat, za jak dlouho doběhne Katka z Prahy do Křivoklátu, jestliže cesta je dlouhá 76 km a Katka poběží stejnou rychlostí jako běžela marathon, který zvládla za 2:56 hodiny? 

Katka Kašparová
Člověk se neustále učí a neustále hledá, většinou do doby než se najde. A když se najde, pochopí, že je stále se co učit a co hledat…
Scroll to Top